Szkolne posiłki: Widok moich uczniów, którzy gładnieją, jest zatruwający pztickersaclady

Lila Krajewska16.02.20245 min.

Dyrektor szkoły średniej w Belfaście, Katrina Moore, dzieli się przerażającym widokiem głodnych uczniów. Mówi, że patrzenie jak dziecko głoduje jest zatrważające. Jej szkoła ma około 800 uczniów, z czego połowa kwalifikuje się do darmowych posiłków. Jednak rodziny pracujące, które ledwo wiążą koniec z końcem, nie dostają pomocy. Szkoła tymczasowo zapewnia każdemu uczniowi darmowe jedzenie, ale dyrektor błaga o fundusze, by kontynuować program.

Dyrektor szkoły w Belfaście alarmuje: uczniowie chodzą głodni do szkoły

Katrina Moore, dyrektor szkoły średniej Malone Integrated College w Belfaście, dzieli się przerażającym obrazem swoich uczniów cierpiących głód. Jak mówi, patrzenie jak dziecko chodzi głodne do szkoły jest zatrważające i złamujące serce.

Jej szkoła liczy około 800 uczniów, z czego tylko nieco ponad połowa ma prawo do darmowych posiłków. Jednak rodziny pracujące, które ledwo wiążą koniec z końcem, nie kwalifikują się do pomocy.

Pani Moore alarmuje, że wielu uczniów prawdopodobnie nie dostaje ciepłego posiłku przez cały dzień - ani na śniadanie, ani obiad, ani kolację. Dla takich dzieci szkolny posiłek byłby jedynym ciepłym posiłkiem dziennie.

Szkoła tymczasowo funduje wszystkim uczniom darmowe posiłki

Aby zaradzić problemowi głodu wśród uczniów, szkoła pani Moore korzysta z grantów na tymczasowe zapewnienie darmowego jedzenia każdemu uczniowi, nie tylko uprawnionym do bezpłatnych lunchów.

W grudniu 2022 roku szkoła wykorzystała fundusze z Fundacji Jamesa Kane'a na zorganizowanie darmowych śniadań dla głodnych uczniów. Fundacja powstała dzięki spadkowi po zmarłym przedsiębiorcy Jimie Kane, który chciał wspierać edukację w Irlandii Północnej.

Ostatnio szkoła zwróciła się do fundacji o dodatkowe wsparcie. Dzięki temu do połowy lutego wszyscy uczniowie dostają darmowe posiłki. Jednak na dalszą pomoc brakuje funduszy.

Dyrektor błaga o stałe fundusze na darmowe posiłki dla uczniów

Pani Moore nie wie, co się stanie po wyczerpaniu obecnych funduszy. Błaga więc o pomoc w zdobyciu środków na stały program darmowych posiłków dla uczniów. Nie chce, by jakiekolwiek dziecko chodziło głodne do szkoły.

Nie wiem, co się stanie. Po prostu nie chcę, żeby jakiekolwiek dziecko głodowało. To nie fair, to nie w porządku. Będę nalegać i naciskać na pomoc, by ten program utrzymać w przyszłości.

Pani Moore dołącza do rosnącej grupy dyrektorów alarmujących, że ograniczone budżety szkół krzywdzą uczniów z ubogich domów. Wiele rodzin ledwo stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb dzieci.

Uczniowie mdleją z głodu, a rząd cięły wsparcie na wakacje

Ostatnio dyrektor innej szkoły zaintregrowanej w Kregavon alarmowała, że w jej placówce uczeń zemdlał z głodu. Rodziny naprawdę zmagają się z ubóstwem i nie stać ich na podstawowe potrzeby.

Co gorsza, Irlandia Północna jest jedyną częścią Zjednoczonego Królestwa bez wsparcia na wyżywienie dzieci podczas wakacji szkolnych. W marcu 2023 roku rząd zlikwidował dotację wakacyjną dla rodzin uczniów korzystających z darmowych lunchów.

Liczba uczniów uprawnionych do wsparcia 100 000
Wysokość dotacji na 2 tygodnie 27 funtów

Resort Edukacji tłumaczył, że choć z żalem, to ze względu na brak funduszy musiał zakończyć ten program.

Czytaj więcej: Planowanie dochodzenia w sprawie pokracznych mieszkań w Lutonie

Czy politycy w Irlandii Północnej zdają sobie sprawę z problemu głodu wśród dzieci?

W kontekście doniesień o głodzie wśród uczniów, pojawia się pytanie, czy politycy naprawdę rozumieją skalę problemu ubóstwa rodzin.

• Czy któryś z nich spędził święta bez jedzenia, tak jak uczniowie z biednych domów?
  • Czy w ogóle zdają sobie sprawę z tego, ile rodzin ledwo wiąże koniec z końcem?

Bez zdecydowanych działań rządu i zapewnienia funduszy takim szkołom jak Malone College, sytuacja nie ulegnie poprawie. A uczniowie nadal będą chodzić głodni na lekcje, co fatalnie wpływa na ich edukację i przyszłość.

W tym artykule poruszamy alarmujący problem głodu wśród uczniów szkół w Irlandii Północnej. Dyrektor jednej ze szkół średnich w Belfaście dzieli się zatrważającymi historiami o uczniach przychodzących głodnymi na zajęcia, co ma fatalny wpływ na ich edukację i rozwój. Placówka stara się zapewnić wszystkim darmowe posiłki, ale fundusze się kończą. Tymczasem rząd ciął programy mające wspomóc żywienie dzieci z ubogich rodzin w czasie wakacji. Artykuł pokazuje smutną prawdę o tym, jak wiele dzieci w Belfaście i całej Irlandii Północnej codziennie cierpi głód. To alarmujący obraz skrajnego ubóstwa i wykluczenia społecznego.

Ten reportaż unaocznia, jak palącym problemem jest głód i niedożywienie wśród uczniów w Irlandii Północnej. Tysiące dzieci z ubogich rodzin nie jada ciepłych posiłków. Szkoły robią co mogą by zapewnić im jedzenie, ale to kropla w morzu potrzeb i wymaga stałego, systemowego wsparcia na poziomie rządowym poprzez programy darmowych lub subsydiowanych posiłków.