Autor Antoni Sadowska
Antoni Sadowska16.02.20244 min.
Nauczyciel Essex wykluczony z pracy z powodu niestosownego związku z uczniem

Nauczyciel z Essex został dożywotnio pozbawiony prawa wykonywania zawodu za niestosowny związek z uczennicą. Daniel Treamer, 37-letni nauczyciel informatyki, został uznany winnym nadużycia zaufania i przekroczenia granic w relacji z uczennicą. Przez około miesiąc Treamer rozmawiał z uczennicą codziennie przez Snapchata, czasem do późnych godzin nocnych. Panel orzekł, że zachowanie nauczyciela było motywowane seksualnie. Mimo braku dowodów na kontakty seksualne, uznano jego zachowanie za nie do pogodzenia z pracą nauczyciela.

Nauczyciel nawiązał niedozwoloną relację z uczennicą

37-letni nauczyciel informatyki Daniel Treamer został oskarżony o nawiązanie niedozwolonego związku z uczennicą. Treamer pracował w szkole Stewards Academy Trust w Harlow w hrabstwie Essex. Dowody przedstawione panelowi dyscyplinarnemu wskazywały, że przez około miesiąc Treamer kontaktował się codziennie z uczennicą przez Snapchata i FaceTime, często do późnych godzin nocnych.

Jedna z takich rozmów trwała nieprzerwanie od godziny 22 do 5 rano. Panel stwierdził, że zachowanie Treamera było motywowane seksualnie, choć nie doszło do żadnej aktywności seksualnej między nim a uczennicą.

Niestosowna relacja poza szkołą

Treamer brał również udział w grupowym czacie na Instagramie razem z tą uczennicą i innymi uczniami. Co więcej, pewnego razu zgodził się odebrać uczennicę od znajomego i zawieźć do domu innego znajomego.

Treamer przyznał, że jego relacja z uczennicą wykraczała poza standardy nauczyciela z uczniem. Jednak panel stwierdził, że okazał on "ograniczoną skruchę i żal" za swoje czyny. Treamer próbował bagatelizować swoje zachowanie i obwiniał również uczennicę.

Dożywotni zakaz wykonywania zawodu dla nauczyciela

W rezultacie panel dyscyplinarny nałożył na Daniela Treamera dożywotni zakaz wykonywania zawodu nauczyciela. Uznano bowiem, że nadużył on zaufania i swojej pozycji jako nauczyciela, a jego działania były "fundamentalnie nie do pogodzenia z byciem nauczycielem".

Rzecznik szkoły Stewards Academy Trust, w której pracował Treamer, powiedział: "Bezpieczeństwo uczniów jest dla nas najwyższym priorytetem. Kiedy pojawia się niepokojące zachowanie, natychmiast podejmujemy działania zgodnie z procedurami i kontaktujemy się z odpowiednimi organami".

Nadużycie zaufania w relacji nauczyciel - uczeń jest niedopuszczalne i musi spotkać się ze stanowczą reakcją

Jak widać na tym przykładzie, niedopuszczalne jest nadużywanie zaufania przez osobę zajmującą pozycję autorytetu i odpowiedzialną za bezpieczeństwo uczniów. Tego typu przypadki muszą spotkać się ze stanowczą reakcją ze strony odpowiednich organów.

Czytaj więcej: Pomoc dla rodzin w Bedford - świąteczne paczki żywnościowe

Nauczyciel okazał brak skruchy

Kolejnym obciążającym zarzutem pod adresem Daniela Treamera był brak autentycznej skruchy po tym, jak przyznał część stawianych mu zarzutów. Bagażelizował swoje zachowanie i obwiniał również uczennicę.

Wskazuje to na brak poczucia winy i świadomości nieetyczności oraz szkodliwości jego postępowania jako nauczyciela. Świadczy to negatywnie o jego predyspozycjach do pracy z dziećmi i młodzieżą w roli wychowawcy.

Niedozwolona komunikacja z uczennicą Poza godzinami i poza szkołą
Nadużycie zaufania i pozycji Brak skruchy za swoje czyny

Panel dyscyplinarny uznał, że tego typu postawa i brak refleksji nie pozwalają mu dalej pracować z dziećmi i młodzieżą, dlatego orzeczono najsurowszą karę w postaci dożywotniego zakazu wykonywania zawodu.

Motywacja seksualna nauczyciela

Nauczyciel Essex wykluczony z pracy z powodu niestosownego związku z uczniem

Kolejnym obciążającym i skandalicznym ustaleniem panelu dyscyplinarnego była motywacja seksualna nauczyciela w nawiązaniu niedozwolonej relacji z uczennicą. Nie stwierdzono co prawda żadnych dowodów na kontakty seksualne między Treamerem a uczennicą, jednak jego długie rozmowy o późnych porach nocnych i zaangażowanie emocjonalne jasno wskazywały według panelu, że nauczyciel kierował się pobudkami seksualnymi.

• Niedopuszczalne zachowanie nauczyciela
  • Rażące nadużycie zaufania i pozycji

Tego typu motywacja ze strony osoby zajmującej się edukacją i wychowaniem młodzieży jest oczywiście niedopuszczalna i świadczy o głębokim naruszeniu norm etycznych oraz standardów zawodowych. Taka postawa przynosi poważną szkodę prestiżowi zawodu nauczyciela i całemu systemowi edukacji.

W niniejszym artykule omówiono przypadek 37-letniego nauczyciela informatyki z Essex, który został dyscyplinarnie zwolniony z pracy i dożywotnio pozbawiony prawa wykonywania zawodu. Powodem było nawiązanie niedozwolonej relacji z uczennicą, która nosiła znamiona molestowania. Nauczyciel kontaktował się z dziewczyną poza szkołą, prowadził długie, późnonocne rozmowy, które według ustaleń miały podtekst seksualny.

Artykuł pokazuje, jak naganne jest nadużywanie przez nauczyciela swojej pozycji zaufania wobec ucznia. Tego typu przypadki muszą spotykać się ze zdecydowaną reakcją odpowiednich organów i dożywotnim zakazem pracy z dziećmi, by chronić uczniów przed wykorzystywaniem.

Autor Antoni Sadowska
Antoni Sadowska